Hırvatistan Vizesi Başvuru

Hırvatistan seyahatin de bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesi Hırvatistan vizesi almaları zorunlu hale getirilmiştir. Hırvatistan, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülke olurken iki ülke arası seyahatler de vize uygulamaları geçerlidir.  Hırvatistan Büyükelçiliği Ankara, Hırvatistan Başkonsolosluğu İstanbul, Hırvatistan vizesi ile ilgili hizmetler verirken yine Hırvatistan Başkonsolosluğu tarafından akredite edilmiş kurumlar aracılığıyla Hırvatistan vizesi başvurularında bulunulabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Kırmızı pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Hırvatistan vizesi işlemlerin de bulunmalarına gerek yoktur.

Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan’a seyahat amacınız turistik, ticari veya aile ziyareti ise yetkili acenteler aracılığıyla başvurular gerçekleştirilebilmektedir. Hırvatistan vizesi başvurusu konusunda yetkilendirilmiş aceteler İstanbul’un dışında Ankara, Bursa, İzmir, Gaziantep’te de hizmet vermektedir. Bu sayede başvuru sahibi ikamet bölgesine en yakın merkezden işlemlerini yürütebilmektedir. Başvuru sahibinin evraklarını hazırlayarak vize ofisine şahsen başvuruda bulunma hakkı bulunmaktadır. Konsolosluk nezdine şahsen yapılan başvurular belirli gün ve saat aralığında kabul edildiği için başvuru kabul ve değerlendirme süreleri uzayabilmektedir. Hırvatistan vize başvuru evrakları başvuru yapacağınız merkeze bağlı olarak değişebilir. İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Gaziantep'te bulunan vize başvuru merkezlerinin talep ettiği evrak ve evrak formatlarında farklılık olabilir. 

Schengen Vizesi ile Hırvatistan’a Giriş Yapılır mı?

Schengen Bölgesinde geçerliliği bulunan geçerli çift ya da çok girişli C vizeye sahipseniz ve vizenizin geçerlilik süresi sizin Hırvatistan seyahatinizi kapsıyorsa Hırvatistan’a Schengen vizenizle giriş yapabilirsiniz.

Geçerli tek girişli Schengen vizesine sahipseniz Hırvatistan’a giriş yapamazsınız. Tek girişli Schengen vizesine sahipseniz ve vizenizi Schengen bölgesinde kullanmadan Hırvatistan’a giriş yapmayı düşünüyorsanız vizeniz geçersiz sayılacaktır. Hırvatistan’a sadece çift ya da çok girişli Schengen vize sahipleri giriş yapabilmektedir.

Hırvatistan Schengen Üye Ülkesi Midir?  Hırvatistan Vizesi İle Schengen’e Giriş Yapılır mı?

Hırvatistan Schengen üye ülkesi değildir. Hırvatistan vizesi Schengen vizesi değildir, ancak çift veya çok girişli Schengen vizesiyle Hırvatistan’a giriş yapılabilmektedir. Hırvatistan vizesi evrakları ile Schengen vizesi evrakları istisnalar dışında benzer özellikler taşımaktadır. Hırvatistan 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesidir. Bu tarihten itibaren iki ülke arası karşılıklı vize uygulamaları bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan vizesi almaları zorunludur.

Bulgaristan, Romanya ve Güney Kıbrıs Vizesi ile Hırvatistan’da Geçerli midir?

Hırvatistan Cumhuriyet Hükümeti 22 Temmuz 2014 tarihinden itibaren 565/2014/EU sayılı kararı uygulamaya koymuştur. Geçerli Schengen belgelerine sahip tüm ziyaretçilerin yanı sıra Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya ulusal vizesi ve oturma izni bulunanlar için ek bir (Hırvat) vizeye gerek yoktur.

Hırvatistan Hususi (Yeşil) Pasaport Sahiplerinden Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil), Diplomatik (Kırmızı) ve Hizmet (Gri) pasaport hamili vatandaşlardan Hırvatistan Cumhuriyeti topraklarında 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan süre zarfında girmek ve kalmak veya transit geçiş yapmak için vizeye gerek yoktur.

Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hırvatistan vizesi, kişisel başvurular ve Hırvatistan Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş kurumlar aracılığıyla alınabilirken, eksiksiz bir şekilde organize edilmiş Hırvatistan vizesi başvuru evrakları ve Hırvatistan vize uyum koşullarının yerine getirilmesi ile birlikte alınabilecektir.

Hırvatistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan vize işlemleri normal prosedür ortalama olarak 15-21 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Hırvatistan Büyükelçiliği ve Hırvatistan Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Hırvatistan Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Resmi tatil günleri öncesinde yapılan başvuruların sonuçlanma süresi, vize talep yoğunluğundan dolayı uzayabilmektedir.  Planladığınız Hırvatistan seyahat tarihinden en erken üç (3) ay öncesinden başvuru yapabilirsiniz.

Hırvatistan Vize Ücreti Ne Kadardır? (2023)

İdari vize harçları kanunun 78. bölümünün 2. alt bölümü uyarınca vize harcı başvuru öncesinde ödenmelidir.  Vize ücretleri güncel döviz kuru cinsinden yatırılmalıdır. Hırvatistan vize ücreti Hırvatistan Konsolosluğu harcı, vize başvurularının yapıldığı aracı kurum hizmet bedeli ve alınan ek hizmetlere bağlı olarak değişmektedir.

Hırvatistan vize ücreti yapacak olduğunuz Hırvatistan vize başvurusuna göre değişebilmektedir. Hırvatistan uzun süreli vize, Hırvatistan kısa süreli vizeler Hırvatistan vize ücretlerini belirlerken ret durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Hırvatistan Ticari veya Aile Ziyareti Vize Başvuruları Davet Mektubu (Jamstveno pismo)

Hırvatistan vize başvurularında davet mektubu iki türlü olabilmektedir. İlki aile, arkadaş ve akraba ziyareti başvurularında şahıs tarafından gönderilen davet mektubu (Jamstveno pismo fizičke osobe) ve diğeri ticari amaçlı yapılan seyahatlerde temin edilmesi gereken, tüzel kişi tarafından gönderilen davet mektubu (Jamstveno pismo pravne osobe)’dur.

İkisinin de Hırvatistan’daki garantör tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Aile bireyi, arkadaş veya akraba tarafından gönderilmiş davet mektubu ve ticari ziyaretler için temin edilen davet mektubu orijinal olarak sunulmalı ve davet sahibi tarafından imzalanmalıdır. Ticari vize başvurularında imzalı ve mühürlü resmi belge sunulmalıdır. Garanti Mektubu ile birlikte garantöre ait gelir evrakları (Bon 1 veya Bon 2 Formu ya da Ticaret Mahkemesi tarafından onaylı gelir evrakları) ibraz edilmelidir.

Hırvatistan vatandaşı ile evli iseniz ve eşinizi Hırvatistan’da ziyaret etme planınız varsa evlilik cüzdanınız ile birlikte Hırvatistan vatandaşı olan eşinizin kanıt belgesini ibraz etmelisiniz.

Hırvatistan Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası

Hırvatistan Schengen üye ülkesi değildir. Bu nedenle vize başvurularında kullanılacak olan sigortanın Hırvatistan, Avrupa ya da tüm dünya ülkelerini kapsamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Duyurular

Hırvatistan Konsolosluk Çalışma Saatleri

Hırvatistan Türkiye Konsoloslukları Pazartesi Cuma günleri 08.00 / 16.00 saatleri arasında çalışmaktadır. ...
2020-11-17 11:18:24

hırvatistan vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine

Hırvatistan Konsoloslukları Vize Bölümü mesai saatleri; Pazartesi Cuma 09.00 / 12.00 ...
2020-11-17 10:40:08

Yeşil pasaport sahibi TC vatandaşlarının dikkatine

TC yeşil pasaportu bulunan Hırvatistan vize başvuru sahipleri, 180 gün içinde 90 günü ihlal etmeme kaydıyla Hırvatistan'a vizesiz giriş yapa...
2020-11-17 10:30:49

Hırvatistan seyahatinde bulunacak olan Schengen

1 Ocak 2014 Hırvatistan Cumhuriyeti Schengen müktesebatınca geçerli Schengen vize sahibi kişiler kısa sürekli Hırvatistan konaklamarı için...
2020-11-17 10:29:52
Tüm Duyurular