Hırvatistan Turistik Vizesi Hakkında

Hırvatistan Turist Vizesi Genel Bilgi

Hırvatistan’a turistik, kültürel gezi ve tatil amaçlarıyla seyahat planlayan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri geçerli Hırvatistan veya Schengen vizesine sahip olmaksızın ülkeye giriş yapamazlar.

Türkiye’de ikamet ediyorsanız Hırvatistan Büyükelçiliği ve Hırvatistan Başkonsolosluğunun talep ettiği evrakları hazırlayarak konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği hizmet yüklenici kurumlara teslim ederek vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Turist vizesi kısa süreli vize (C vize) kategorisindedir. C vize Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları dahilinde transit geçme ya da 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalma süresi hakkı tanımaktadır. C vize tek, çift ya da çok girişli olabilir ve turistik amaçlı ziyaretlerin dışında; transit, ticari, özel ziyaret ya da başka vize türleri için geçerliliği bulunur. Vizenin geçerlilik süresi ziyaretçilerin Hırvatistan’daki seyahatine bağlıdır. Hırvatistan C vizenin geçerlilik süresi en fazla 5 yıl olabilir.   

Hırvatistan turist vize sahibinin Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışma hakkı yoktur.

Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti 22 Temmuz 2014 tarihinden itibaren 565/2014/EU sayılı kararını uygulamaya başlamıştır. Geçerli çift veya çok girişli Schengen vizesine veya Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya ulusal vizesine ve oturma iznine sahip olanlar için de Hırvatistan vizesine gerek yoktur.

Hırvatistan Konsolosluğu Başvuru Bölgeleri

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Çanakkale, Balıkesir, Antalya, Bursa, Bilecik, Kütahya, Manisa, İzmir, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla ve Burdur’da ikamet edenler İstanbul, Bursa, İzmir, Bursa ve Antalya’daki vize başvuru merkezlerinden başvuruda bulunabilirler.

Yukarıdaki illerin dışında kalan illerde ikamet eden vize başvuru sahipleri Ankara ve Gaziantep bulunan yetkili başvuru merkezi ve turizm/seyahat acenteleri vasıtasıyla başvuruda bulunabilirler.

Ankara’da bulunan Hırvatistan Büyükelçiliği ayrıca Afganistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan gelen vize başvurularını da kabul etmekte ve değerlendirmektedir.

Hırvatistan Turistik Vizesi Hakkında

Hırvatistan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hırvatistan turist vizesi için gerekli evraklar mesleksel durumunuza göre değişmektedir.

1)Başvuru formu: Hırvatistan vizesi başvuru formu, Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden online olarak doldurulmaktadır. Reşit olmayanlar için vize başvuru formları velileri veya yasal vasisi tarafından imzalanmalıdır.

2)Pasaport: Hırvatistan’daki planlanan dönüş tarihi itibariyle en az 3 ay geçerliliği bulunan, son 10 yıl içerisinde çıkartılmış pasaport veya seyahat belgesi.

3) Bir (1) adet 35 mm x45mm fotoğraf

4) Seyahat sağlık sigortası: Hırvatistan’da, Avrupa’da veya tüm dünya ülkelerinde geçerliliği bulunan, 30.000 € teminat tutarında seyahat sağlık sigortası. Hırvatistan çoklu giriş vizesi için başvuranların, Hırvatistan ziyaretlerinin ilk dönemini kapsayan seyahat sağlık sigortası ibraz etmeleri, sonraki seyahatlerinde de Hırvatistan ziyaretleri süresince yeniledikleri sigorta poliçelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. 

5) Ulaşım ve konaklama rezervasyonları: tüm Hırvatistan  seyahat süresini kapsayan onaylı otel rezervasyonu/ları ve geçerli  gidiş-dönüş uçuş rezervasyonları ve başka ülkelere de seyahat edilecekse detaylı seyahat planı.

6) Finansal durumu kanıtlayıcı belgeler: Başvuru sahibinin seyahati süresince masraflarını ne şekilde karşılayacağını gösterir gelir evrakları. Kendi geliri olmayanlar (ev hanımı, öğrenci, çalışmayan…) için tüm masraflarını karşılayacak olan ebeveyn/kişi ile yakınlık derecesini kanıtlar belge ve masrafları karşılayabileceğini kanıtlayan iş ve gelir evrakları

- SGK’ya bağlı çalışanlar: İşveren tarafından imzalı, kaşeli antetli kağıda yazılmış iş yeri izin yazısı. Son üç aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü.

-Şirket sahipleri: Şirketin imza sirküleri, ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası

Çiftçiler: Ziraat odasından çiftçi belgesi

Emekliler: emeklilik belgesi (emekli maaşının yattığı banka hesap dökümü/cüzdanı).

Öğrenciler: Öğrenci belgesi

Reşit olmayanlar: Yalnız ya da ebeveynlerinden biri/yasal vasisi ile seyahat eden 18 yaşından küçükler Hırvatça veya İngilizce tercüme edilmiş muvafakatme.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar Türkiye oturum izni belgesi fotokopisi

Hırvatistan Vize Ücreti

Hırvatistan Cumhuriyeti vizesi ücreti İdari Harçlar Kanunu ve AB ile yapılan vize kolaylaştırma anlaşmasına uygun olarak güncel döviz cinsinden temin edilmektedir.

Hırvatistan Vize Muafiyeti

Schengen bölgesi üye devletlerinde geçerli çift veya çok girişli uniform vize (C tipi) ve Schengen ülkelerinden biri veya daha fazlası tarafından tanınmayan bir seyahat belgesi sahip söz konusu ülkeyi tanıyan bir üye devletin ülkesinde geçerli kabul edilen iki veya çok girişli “sınırlı ülke geçerliliği” (Limited Territorial Validity) bulunan vizedir (LTV Vize);

  • 3 ayı geçen kalışlar için bir Schengen ülkesi tarafından verilen uzun süreli D tipi vize;
  • Schengen bölgesi üye devleti tarafından verilmiş olan oturum izni;
  • Çift veya çok girişli Bulgaristan vizesine veya oturum iznine sahip olanlar
  • Çift veya çok girişli Güney Kıbrıs vizesine veya oturum iznine sahip olanlar
  • Çift veya çok girişli Romanya vizesine veya oturum iznine sahip olanlar
  • Hususi (Yeşil), Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri Hırvatistan’a transit geçiş ve 180 gün içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar.
  • Geçerli olan Schengen, Bulgaristan, Romanya ve Güney Kıbrıs vize ve ikamet izni süreleri, Hırvatistan’daki kalış/transit geçiş süresiyle uyumlu olmalıdır.

Duyurular

Hırvatistan Konsolosluk Çalışma Saatleri

Hırvatistan Türkiye Konsoloslukları Pazartesi Cuma günleri 08.00 / 16.00 saatleri arasında çalışmaktadır. ...
2020-11-17 11:18:24

hırvatistan vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine

Hırvatistan Konsoloslukları Vize Bölümü mesai saatleri; Pazartesi Cuma 09.00 / 12.00 ...
2020-11-17 10:40:08

Yeşil pasaport sahibi TC vatandaşlarının dikkatine

TC yeşil pasaportu bulunan Hırvatistan vize başvuru sahipleri, 180 gün içinde 90 günü ihlal etmeme kaydıyla Hırvatistan'a vizesiz giriş yapa...
2020-11-17 10:30:49

Hırvatistan seyahatinde bulunacak olan Schengen

1 Ocak 2014 Hırvatistan Cumhuriyeti Schengen müktesebatınca geçerli Schengen vize sahibi kişiler kısa sürekli Hırvatistan konaklamarı için...
2020-11-17 10:29:52
Tüm Duyurular